Türkiye haberler

06/06/2024: ANDRITZ, Türkiye'deki yeni Silvan hidroelektrik santralini donatacak

Türk su otoritesi Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye'deki yeni 160 MW Silvan hidroelektrik santralinin elektromekanik ekipmanlarını tedarik etmek için uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ'i seçti. ANDRITZ, dört adet 40 MW türbin, dört jeneratör, ilgili hidroelektrik santral ekipmanı ve 154 kV şalt sahası sistemi tedarik edecek.

Silvan - New Hydropower Project in Türkiye / Türkiye'de Yeni Hidroelektrik Projesi

© Copyright DSI

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Diyarbakır yakınlarındaki Kulp Çayı üzerinde stratejik bir konuma sahip olan Silvan hidroelektrik santrali, ülkenin enerji altyapısının önemli bir parçası olacak. Faaliyete geçtiğinde yılda 681 GWh elektrik üreterek Türkiye'nin enerji arzına önemli bir katkıda bulunması ve ülkenin karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

ANDRITZ Hydropower Türkiye Genel Müdürü Frank Mette, “Bu önemli hidroelektrik projesinin bir parçası olmaktan ve Türkiye'de yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Bu proje, sürdürülebilir enerji üretimine küresel geçişe katkıda bulunma misyonumuzla uyumludur.”

ANDRITZ neredeyse bir asırdır Türkiye'de faaliyet gösteriyor ve İzmir'de bir şirket işletiyor. Yıllar içinde ANDRITZ, Türkiye'de yaklaşık %60'lık bir pazar payını temsil eden toplam 16.000 MW kapasiteli türbin ve jeneratör tedarik etmiş veya rehabilite etmiştir. Hidroelektrik, ülkenin toplam kurulu gücünün %20,7'sini oluşturmaktadır.

-------

27/03/2024: Yusufeli Barajı, Türkiye -  Tam kapasite Elektrik üretmeye başladı .

Kasım ve Aralık 2023'te Yusufeli Hidroelektrik Santrali'nin 1. ve 2. Üniteleri başarıyla ticari işletmeye başladı. Son ünitenin Geçici Kabulü Aralık 2023 itibar tarihi ile 7 Mart imzalar tamamlanmış oldu.

© ANDRITZ

Toplam 558 MW (3 x 186 MW Francis) kurulu güce sahip hidroelektrik santrali şu anda tam ticari işletmede olup ve Aralık 23 itibaren 664.670 MWh üretim gerçekleştirmiştir. 

Enerji üretimine başlanması, sadece önemli bir kilometre taşını kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda ANDRITZ'in Türkiye elektrik şebekesine temiz ve sürdürülebilir enerji sağlama taahhüdünü de yeniden teyit ediyordur. Yusufeli HES’in Yıllık üretimi yaklaşık 1.705 GWh/yıl temiz ve yenilenebilir enerji olacaktır.

Türkiye'nin Artvin ilinde bulunan Yusufeli Enerji Santrali ve Barajı, modern hidroelektrik enerji üretiminin bir kanıtı olan mühendislik harikasıdır. Tesis, 275 m'lik yüksek su yüksekliği, verimli türbinler ve enerji üretimini optimize eden sağlam cebri boru sistemi gibi etkileyici mekanik teknik özelliklere sahiptir. Tesisin gelişmiş tasarımı sadece güvenilir enerji üretimini değil, aynı zamanda su kaynaklarımızın sorumlu kullanımı yoluyla çevresel sürdürülebilirliği de sağlamakta ve bölge için temiz ve sürdürülebilir enerji sağlamaktadır. Yusufeli Barajı Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise beşinci en yüksek barajıdır.

ANDRITZ'in tedarik kapsamı, her biri 186 MW kapasiteli üç dikey Francis ünitesi, jeneratörler, transformatörler ve tüm mekanik ve elektrik tesis dengesi sistemleri, bir SCADA sistemi, bir 380/154 kV GIS şalt sahasının yanı sıra tüm kapaklar, cebri borular ve çelik kaplamalar, ızgaralar ve vinçler dahil olmak üzere "Sudan Kabloya" paketinin tamamını içeriyordu.

Ekiplerimizi kutluyor ve bu projeyi hayata geçirmek için gösterdikleri sarsılmaz bağlılık ve özveri için teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yeni projeler için de kendilerine başarılar diliyoruz. Bu proje aynı zamanda ANDRITZ Türkiye için önemli bir kilometre taşının altını çiziyor ve Andritz Türkiye tarafından taahhüt edilen ve tamamen yönetilen ilk büyük proje olma özelliğini taşıyor. 

İşin mükemmel koordinasyonu için müşterimiz DSİ'ye ve iyi işbirliği için İnşaat İşleri Yüklenicisi LİMAK'a teşekkür ederiz.

ANDRITZ ayrıca, yüksek kaliteli hidroelektrik çözümleri konusundaki uzmanlığı ve taahhüdü ile Türkiye'nin yeşil enerjiye geçişine önemli bir katkıda bulunmaktan gurur duymaktadır ve bunu yapmaya devam edecektir. 

Teknik veriler: 
Toplam güç: 3 x 186 MW
Düşü: 223 m
Gerilim: 13 kV / 380 kV
Çark çapı: 3,500 mm
Cebri Boru: 3,000 ton çelik
Kapaklar: 2,350 ton çelik

-------

27/02/2024: Türkiye'deki Yusufeli Baraji ve HES Projesi’ni 360° Tur ile deneyimleyin!

Yenilenebilir enerji ve mühendislik harikası meraklıları için heyecan verici bir haber! Hidroelektrik enerji teknolojisinde dünya lideri ANDRITZ, Türkiye'deki Yusufeli Baraji ve HES Projesi için 360°'lik sürükleyici bir tur başlattı.

© ANDRITZ

ANDRITZ web sitesinde kullanıma sunulan bu sanal tur, Türkiye'nin önemli HES projelerinden birinin iç işleyişini masanızın rahatlığında keşfetmek için benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor.

540 MW'lık hidroelektrik santrali olan Yusufeli Barajı ve HES, Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bulunmaktadır ve son teknoloji hidroelektrik teknolojisini ve sürdürülebilir enerji çözümlerini sergilemektedir. 270 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı, baraj gövdesi açısından Türkiye'deki en yüksek baraj olup dünyanın en yüksek beşinci barajıdır. 360 derecelik tur sırasında siz ziyaretçiler, ilgili santral hakkında bilgi edinebilir ve etkileyici mühendislik başarılarını gözlemleyebilirsiniz.

İster bir endüstri profesyoneli, ister bir mühendislik öğrencisi ya da sadece yenilenebilir enerji girişimlerini merak ediyor olun, bu sürükleyici deneyim hem eğitici hem de hayranlık uyandırıcı olmayı vaat ediyor.

Türkiye'nin hidroelektrik inovasyonunun kalbine doğru bu sanal yolculuğa çıkma şansını kaçırmayın. Yusufeli hidroelektrik santralinin sürükleyici keşfine başlamak için hemen ANDRITZ web sitesini ziyaret edin! Buradan göz atın!

-------

29/11/2023: ANDRITZ, 2023 Türkiye Energy is Future Kongresi’nde

15-17 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul Türkiye, üst düzey uluslararası EIF Uluslararası Enerji Kongreleri “Energy is Future”e ev sahipliği yaptı.

© ANDRITZ

Her yıl düzenlenen kongreye üst düzey bürokratlar, özel sektör temsilcileri, STK temsilcileri ve akademisyenler konuşmacı olarak katılmıştır.

Üç gün süren kapsamlı kongrede enerjinin tüm dallarına değinildi; dijitalleşme, endüstri 4.0, elektrikli araçlar, enerji depolama ve hidrojen gibi son yılların konuları ana tartışma konuları oldu. Özellikle iklim değişikliğinin olumlu etkileri dikkate alınarak, fosil yakıtların yerini alarak küresel anlamda önem kazanan hidroelektrik ve yeşil enerjiye özellikle vurgu yapıldı.

Tüm katılımcılar “0” karbon hedefine ulaşma yolunda başarıya giden yolda en baskın kaynağın hidroelektrik olduğu yeşil enerjiden başka alternatifin bulunmadığını beyan etmişlerdir.

Bakan Yardımcısı, Üst Düzey Bürokratlar, özel sektör temsilcileri, STK temsilcileri ve akademisyenler, “0” Karbon hedeflerine ulaşma yolunda başarıya giden yolda en baskın kaynağın hidroelektrik olduğu yeşil enerjiden başka alternatifin bulunmadığını ifade ettiler.

ANDRITZ Hydro Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avusturya-Türk Ticari İşbirliği Konseyi Eş Başkanı Bay Alexander Schwab, yeşil, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak sistem esnekliğine birincil katkı sağlayan hidroelektrik enerjinin yıllar içinde değişen rolünün yanı sıra net “0” hedefleri kapsamında maksimum rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin ulusal şebekelere bağlanmasını sağlamak için pompa depolamanın öneminin altını çizdi.

“Hidroelektrik” panelinde ANDRITZ'den Sayın Turgay Akgün, “Pompa Depolamalı Hidroelektrik Enerjinin Önemli Rolü” konulu bir sunum yaparak, büyük depolamaların perspektiflerini ve %100 yenilenebilir enerji hedeflerine olan katkısını vurguladı. Sayın Eugenio Manfra, ANDRITZ'in sunduğu hidrojen çözümlerini iki ayrı çalıştayda Türkiye'nin fosil yakıt kullanan ana sanayicilerine  sundu. ANDRITZ'in bu konferansa altın sponsor olarak katılması bir onurdu.

ANDRITZ, en son eklenen ve yıl sonuna kadar tamamen devreye girecek olan Yusufeli 540 MW'lık hidroelektrik santrallerinin önde gelen elektromekanik ekipman tedarikçisi olarak uzun yıllardan beri Türk hidroelektrik sektörüne önemli katkılarda bulunmaktadır.

-------

27/11/2023: Heyecan Verici Bir Dönüm Noktası: Yusufeli Barajı'nda ANDRITZ ekipmanlı İlk Ünite ve GIS'in Geçici Kabulü


ANDRITZ olarak, Türkiye şebekesine sürdürülebilir enerji sağlama misyonumuzda çok önemli bir dönemece ulaştık ve Yusufeli HES'in Yusufeli Barajı’nda en son teknolojiye sahip ANDRITZ ekipmanlarını kullanarak şebekeye elektrik sağlamaya başladığını bildirmekten büyük heyecan duyuyoruz.

© ANDRITZ

Nefes kesen Yusufeli Barajı'nın içinde yer alan Yusufeli HES, bir mühendislik harikası, modern hidroelektrik enerji üretiminin kanıtıdır. Tesis, önemli bir su yüksekliği, verimli türbinler ve enerji üretimini optimize eden sağlam bir cebri boru sistemi dahil olmak üzere etkileyici mekanik teknik özelliklere sahiptir. Tesisin gelişmiş tasarımı, yalnızca güvenilir enerji üretimi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda su kaynaklarımızın sorumlu kullanımı yoluyla çevresel sürdürülebilirliği de sağlıyor.

Projemizi farklı kılan şey ise, ANDRITZ ekipmanlarının dahil edilmesidir. ANDRITZ adı, hidroelektrik üretimi alanında mühendislik başarısı, yenilik ve mükemmellik ile eş anlamlıdır. Son teknolojiye sahip türbinleri, jeneratörleri ve kontrol sistemleri Yusufeli HES'e üstün teknik özellikler kazandırmaktadır. Bu özellikler arasında yüksek verimlilik oranları, elektrik üretimi üzerinde hassas kontrol ve daha temiz ve daha yeşil bir enerji geleceği vizyonumuzla mükemmel bir şekilde uyum sağlayan çevre yönetimine bağlılık yer alıyor.

Enerji tedarikini başlatırken, yalnızca önemli bir kilometre taşını kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye şebekesine temiz ve sürdürülebilir enerji sağlama konusundaki kararlılığımızı da yeniden teyit ediyoruz.

-------


19/10/2023: ANDRITZ, Şansölye Nehammer'in Türkiye'ye resmi ziyaretine katıldı

Avusturya Federal Şansölyesi Karl Nehammer, 9-11 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulundu. Nehammer'e Federal Çalışma, Aile ve Gençlik Bakanı Martin Kocher ile Ticaret Odası, Avusturya Sanayi Federasyonu ve Türkiye'nin kademeli olarak gelişmesiyle Hidroelektrik başta olmak üzere yenilenebilir enerjilere geçişi ile ilgilenen tanınmış şirket temsilcilerinden oluşan bir iş heyeti eşlik etti.

© WKO – Wirtschaftskammer Österreich

Avusturya Federal Şansölyesi Karl Nehammer, 9-11 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulundu. Nehammer'e Federal Çalışma, Aile ve Gençlik Bakanı Martin Kocher ile Ticaret Odası, Avusturya Sanayi Federasyonu ve Türkiye'nin kademeli olarak gelişmesiyle Hidroelektrik başta olmak üzere yenilenebilir enerjilere geçişi ile ilgilenen tanınmış şirket temsilcilerinden oluşan bir iş heyeti eşlik etti. Şu anda Türkiye'nin Rusya'dan fosil enerji ithalatına bağımlılığı yüksek. Bu vesileyle şirket temsilcileri de endişelerini doğrudan resmi temsilcilere sunma fırsatı buldu. ANDRITZ'i, ANDRITZ HYDRO GmbH Kıdemli Başkan Yardımcısı DI Alexander Schwab temsil ederek, Kağıt Hamuru ve Kağıt, Ayırma ve Hidroelektrik alanında Türkiye'nin ANDRITZ için önemini vurguladı.

Şansölye Karl Nehammer ve heyet Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. 

ANDRITZ Hydro onlarca yıldır Türkiye'de faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 16.000 MW'lık kurulu veya rehabilite edilmiş kapasitesiyle ANDRITZ, Türkiye'de elektromekanik ekipmanlarda pazar lideri haline gelmiş olup, Türkiye'nin yenilenebilir enerjileri yaygınlaştırarak CO2 emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmasına önemli katkı sağlamaktadır.

İzmir'deki yerel şirketimiz müşterilerimize yakından ilgilenmekte olup ve Türkiye pazarıyla uzun vadeli bir ilişkinin parçasıdır. Yerel şirket, son teknoloji ürünü çözümler ile birlikte, müşteri taleplerine anında yanıt süreleri ve deneyimli proje uygulama ve yürütmenin yanı sıra atölyede verimli yenileme faaliyetleri de sunuyor.

-------

23/08/2023: Yusufeli Barajı, Türkiye - ANDRITZ'in bir sonraki önemli proje kilometre taşına ulaşıldı.

2023 Haziran sonu itibariyle Yusufeli hidroelektrik santralindeki Gaz İzole Şalt Sahasına başarılı bir şekilde enerji verildi.

© ANDRITZ

Gaz İzole Şalt Sahası, barajın elektrik altyapısının kritik bir bileşeni olup, gücün verimli bir şekilde iletilmesini ve dağıtılmasını sağlıyor.

Su tutma süreci Kasım 2022'de başladı ve su seviyesinin ıslak testlerin başlayacağı Ağustos ayı sonunda nominal yüksekliğe ulaşacaktır. Hidroelektrik Santralinin 558 MW’lık (3 x 186 MW Francis) kapasitesi ile 2023 yılı bitmeden önce ticari açıdan tam işletmeye geçmesi bekleniyor. 

Yusufeli barajı ve hidroelektrik santrali projesi, ülkenin enerji şebekesine önemli bir katkı sağlamaya hazırlanıyor. 275 m yüksekliğindeki baraj, Türkiye'nin artan enerji ihtiyacını karşılamak ve çevresel etkiyi en aza indirirecek şekilde tasarlanmış devasa bir yapıdır. Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Çoruh Nehri üzerinde stratejik olarak elverişli konumu ile suyun muazzam gücünden yararlanarak, bölge için temiz ve sürdürülebilir enerji sağlamasını çok az bir zaman kaldı. 

ANDRITZ, uzmanlığı ve yüksek kaliteli hidroelektrik çözümlerine olan bağlılığıyla Türkiye'nin yeşil enerjiye geçişine katkıda bulunmaktan gurur duymaktadır. Ekiplerimizi tebrik ediyor ve yaklaşan proje kilometre taşları için başarılar diliyoruz.

İşverenimiz DSİ'ye işlerin mükemmel bir şekilde koordine edilmesi ve inşaat müteahhidi LİMAK'a da işbirlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

--------

16/08/2023: Türkiye'de Senkron Merkezi SCADA Sistemi Uygulama Sözleşmesi İmzalandı

Haziran 2023'te ANDRITZ Hydro, Türkiye'nin en büyük bağımsız enerji üreticilerinden biri olan Enerjisa Üretim AŞ ile Senkron Merkezi SCADA Sistemi Uygulama Sözleşmesi imzalamıştır.

© ANDRITZ

ANDRITZ Hydro'nun Sözleşme kapsamındaki tedarik kapsamı, Enerjisa Üretim Genel Merkezi'nde yer alacak Merkezi Senkron - Scada Sistemi kapsamında, müşterek kontrol sistemi, ağ ve güvenlik duvarı sistemi, uzak terminal birimleri, otomasyon bileşenleri ve ilgili yazılımların yanı sıra mühendislik, tasarım, tedarik ve devreye almayı içermektedir. 

Merkezi kontrol sistemi, 12 hidroelektrik, beş rüzgar, iki güneş ve üç termik santral olmak üzere toplam 22 enerji santralini Senkron merkezi SCADA sistemine bağlayacak.

-------

06/02/2023: Güney Bölgemizde meydana gelen deprem nedeniyle büyük üzüntü içindeyiz.

Bu gece meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı, sevenlerine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.

© Adobe Stock - Africa Studio

Yaralıların bir an önce kurtulmalarını temenni ediyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz. 

Kurtarma operasyonlarına dahil olan herkese - güvende kalın.

-------

14/12 2022: Türkiye Yusufeli Barajı & HES’te su tutma başladı

2 Kasım 2022’de, Yusufeli Şantiyesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Ekselans Erdoğan ve Tarım ve Ormancılık Bakanı Sayın Vahit Kirişçi ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğu, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ve Cumhurbaşkanlığı, DSİ, EÜAŞ ve diğer kurumlardan yüksek düzey bürokratların katılımıyla su tutmanın başlaması töreni gerçekleştirildi.

© LIMAK

İşletme seviyesine Mayıs 2023’te erişilerek enerji üretiminin başlaması bekleniyor.  

Yusufeli Barajı ve HES Artvin İli’nin Yusufeli İlçesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri organizasyonu altında inşa edilmektedir. Çoruh Havzası’nın kilit projesi olan Yusufeli Barajı ve Hes, Yusufeli rezervuarında Çoruh Havzası’nın yıllık akışının üçte birinin depolanacağı, havzanın en büyük su depolama hacmi olacaktır. Barajda depolanan su sayesinde, Deriner HES’te 100 MW, Borçka HES’te 43 MW ve Muratlı HES’te 17 MW’lık bir kapasite artışı elde edilecektir.

Yıllık enerji üretimi 1.705 GWh olup diğer hidroelektrik santrallerine yapacağı katkıyla toplamda 1.888 GWh’lik bir enerji üretimini mümkün kılacaktır.  

ANDRITZ santralin tüm elektro ve hidro-mekanik ekipmanını tedarik etmektedir. Sözleşme kapsamı 380 kV GIS şalt sahası ve cebri borular, kapaklar, dolusavak radyal kapakları, vinçler ve sürgülü vanalar gibi hidro-mekanik ekipmanları içeren “sudan kabloya” ekipmanlarının tasarımı, imalatı, montajı ve devreye alınmasından oluşmaktadır.

ANDRITZ bu prestijli projenin bir parçası olmaktan gurur duymaktadır.

Teknik veriler:
Kurulu Güç : 3 x 186 MW
Gerilim: 13 kV / 380 kV
Düşü: 223 m
Cebri borular: 3.000 ton
Kapaklar: 2.350 ton

-------

21/10 2022: Haberler Eylül 2022

12-14 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul, Türkiye, üst düzey uluslararası EIF Uluslararası Enerji Kongresi "Enerji Gelecektir "e ev sahipliği yaptı.

© ANDRITZ

Her yıl düzenlenen kongreye bakanlar, üst düzey bürokratlar, özel sektör temsilcileri, STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı. 

Üç gün süren kongrede bu yıl dijitalleşme, endüstri 4.0, elektrikli araçlar, enerji depolama gibi konuların yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, elektrik dağıtımındaki güncel gelişmeler, enerji yatırımlarının finansmanı, enerji santrallerinin işletme, bakım ve modernizasyonu ile akıllı şehirler gibi konular da tartışıldı. Danışmanlık firmaları, yükleniciler ve üreticiler arasında politikalar, yönetmelikler, teknolojik gelişmeler ve dünyanın dört bir yanından en iyi uygulamaların tartışıldığı ilginç diyaloglar yaşandı.

Özellikle fosil yakıtların yerini alacak hidroelektrik ve yeşil enerji, iklim değişikliği açısından küresel olarak önemli konular olarak vurgulandı. Tüm konuşmacılar, "Sıfır karbon hedeflerine ulaşma yolunda hidroelektriğin en önemli kaynak olduğu, yeşil enerjiden başka bir alternatif olmadığını" beyan etmişlerdir.
 
ANDRITZ için bu konferansa Altın Sponsor olarak katılmak bir onurdu. "Hidroelektrik" başlıklı panelde ANDRITZ'den Sayın Turgay Akgün, mevcut iklim krizi bağlamında yeşil, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak hidroelektriğin perspektiflerini sunan "Hidroelektriğin Geleceği" başlıklı bir sunum yaptı. Ayrıca Michael Fink, ANDRITZ'in hidroelektrik endüstrisi için hibrit çözüm olarak hizmet edecek batarya çözümü HyBaTec'i bir atölye çalışmasında sundu.

ANDRITZ, geçen yıl devreye alınan 1.200 MW'lık Ilısu santrali ve önümüzdeki yılın başlarında devreye alınacak olan 540 MW'lık Yusufeli santrali de dahil olmak üzere hidroelektrik santrallerinin önde gelen elektromekanik ekipman tedarikçisi olarak uzun yıllardır Türkiye hidroelektrik sektörüne önemli katkılarda bulunmaktadır. ANDRITZ, Türkiye hidroelektrik pazarına olan bağlılığını sürdürmektedir.

-------

30/09 2022: EIF – ENERJİ GELECEKTİR – 15.  Dünya Enerji Kongresi

12 Ekim 2022 - 14 Ekim 2022 arasında 15. Dünya Enerji Kongresi ve Expo Yeşilköy İstanbul’daki İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacaktır.

© ANDRITZ

Kongre enerji geçişi, teknolojik inovasyon ve %100 yenilenebilir enerji konularına dönük muhtelif konuların analiz edilip tartışılacağı “Enerjideki meydan okuma: Yeni bir enerji modeline geçiş.” konusuna odaklanacaktır. Tartışma ve panellerin başlıkları yenilenebilir enerji tedarik anlaşması modeli ve yenilenebilir enerji yatırımları, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, elektrik dağıtımı, finansmanı, işletmesi, bakımı ve güç santrallerinde modernizasyon, akıllı şehirler ile elektrik depolamasında güncel gelişmeler gibi geniş bir alanı kapsayacaktır.

ANDRITZ Hydro  bir sergi alanı ve enerji depolama sistemleri ile hidroelektrik santralları için İşletme ve Bakım ekipmanlarına odaklanan bir sunumla kongreye Altın Sponsor olarak katılmaktan memnuniyet duyar. Yeni Ürünlerimize dair bazı özel başlıklar:

  • Senkron Kondansatörler ve pompa türbinleri
  • HyBaTec (batarya çözümleri) 
  • Compact Hydro
  • Mevcut santrallerin özellikle pazarın gerektirdiği yeni işletme aralığına odaklı olarak rehabilitasyonu.
  • İşletme & Bakım Veri tahmini ve eylemleri
  • Yenilenebilir enerji santralleri için trafo merkezleri ve uzaktan kontrol sistemleri

Müşterilerimizin ve gelecekteki müşterilerimizin planlarını ve yenilenebilir planlarını gerçekleştirme yolunda nasıl yardımcı olabileceğimizi tartışmak için görüşmeyi umuyoruz.

Gelin ve EIF 2022 - Uluslararası Enerji Kongresi ve Expo’da bizimle görüşün. Sizlerle görüşmeyi dört gözle bekliyoruz.

-------

30/05 2022: Karkamış HES, Türkiye- Ünite 2 deşarj ringi değişimi ve devreye alma işlemleri başarıyla tamamlandı.

Karkamış Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Aralık 1999'da Türkiye'nin Güneydoğu’sunda yer alan Fırat Nehri üzerine inşa edilmiştir.

© ANDRITZ

Her biri 31,5 MW olan altı adet bulb tipi türbin ile toplamda 189 MW kurulu güce sahiptir.

20 yıllık işletmeden sonra Aralık 2020'de ANDRITZ ile EÜAŞ arasında Ünite 2'nin eski deşarj ringinin sökümü, yeni deşarj ringinin tasarımı, imalatı, montajı ve devreye alınması işlerini kapsayan bir sözleşme imzalandı.

İşin kapsamı;

  • Müşteriden gelen çizim ve 3D model ile, mevcut deşarj ringi üzerinde oluşan hasarlara odaklanan yapısal ve dinamik analizlerin yapılması.
  • Yeni geliştirilen deşarj ringinin, mevcut deşarj ringinin iç hidrolik profili korunarak ve zayıflıkları dikkate alınarak, yapısal ve dinamik analizlerinin yapılması.
  • Deşarj ringinin kanat geçiş basınçlarının oluşturduğu dairesel deformasyonlarının eski dizayna göre 7,8 kat düşürülmesi.
  • Yeni dizayn sonrası düşük statik ve dinamik gerilmeler ve 50 yıllık bir ekipman ömrü elde edilmiştir.

Covid-19 pandemisinin ağır şartlarına rağmen, Andritz Türkiye ve Andritz İsviçre lokasyonlarının başarılı işbirliği ile tam müşteri memnuniyeti sağlanarak Nisan 2022'de tamamlanmıştır.

© ANDRITZ

-------

Haziran 2021: HES Yusufeli, Türkiye - Başarılı trifürkatör testi

© ANDRITZ

Yusufeli hidroelektrik santralinin saha personeli, bu etkileyici projenin kalbi olan trifürkatördeki basınç testini başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Ekipman 42 bar seviyesindeki hidrostatik testi hiçbir sorun olmaksızın geçmiştir.

Tüm Yusufeli projesindeki ANDRITZ’in kapsamı türbinler, jeneratörler ve EPS ekipmanının, giriş yapısının, cebri boruların ve kapakların tasarımı, tedariği, montajı ve devreye alınmasının yanı sıra personelin eğitimini de içermektedir.

Ekibimizi bu başarıdan dolayı kutluyoruz.

Teknik Ayrıntılar:
Toplam çıkış: 558 MW
Kapsam: 3 x 186 MW (203 MVA)
Düşü: 191 m

---------

Mart 2021: Yusufeli HES, Türkiye - Bakanların saha ziyareti

© ANDRITZ

2021 Şubat Ayı’nın başında Bakanlar, üst düzey Devlet delegasyonları ve DSİ, EÜAŞ ve diğer kurumlardan diğer üst düzey görevlilerle birlikte Yusufeli inşaat sahasında incelemelerde bulunmuş ve projenin Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısına katılmıştır. Bakanlar ve ilgili taraflar ayrıca Yusufeli İlçesi’nin yeni iskan alanında da incelemeler gerçekleştirmiştir.

Yusufeli Barajı ve HES Artvin İli’nin Yusufeli İlçesi’nde inşa edilmekte olup, Tarım ve Orman Bakanlığı organizasyonu altında DSİ (Devlet Su İşleri) tarafından yürütülmektedir. 2016 ve 2018’de ANDRITZ tüm elektro ve hidro-mekanik ekipmanların tasarımı, imalatı, tedariği ve devreye alınması için sözleşmeler imzalamıştır.

Sayın Bekir Pakdemirli Yusufeli Barajı’nın Türkiye’ye çok büyük faydalar sağlayacak bir baraj olduğunu belirtmiştir. 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en yüksek baraj olacaktır. ANDRITZ’in tedarik ettiği 540 Mw’lık jenerasyon üniteleriyle de, Yusufeli sadece enerji üretecek olmakla kalmayıp, gelecekte şebekenin regülasyonuna da önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

Yusufeli’ndeki inşaat işinin sonuna gelinmekteyken, Sayın Pakdemirli bu işin, ilçede yaşayanların mutluluk ve refahını bozmadan tamamlanmasının en önemli husus olduğunu da belirtmiştir. “Devletimiz hem lehdarlar hem de ilçede yaşayanlar için samimi bir anlayışla gerekeni yapmıştır. Ayrıca Bakanlarımızın bu noktadan sonra ne yapılması gerekiyorsa yapmaları için inisiyatif aldığını da gördük. Yeniden iskan ve diğer konular üzerinde de hızlı bir şekilde çalışıyoruz.”

Pakdemirli Bakanlara, Şirket yetkililerine, inşaat yüklenicisi LİMAK ve ANDRITZ ile dahil olan tüm kurumlara koordinasyon ve motivasyonları için teşekkür etti.

“Projeyle ilgili uzun bir mesafe kat ettik, ancak, tabii ki elektro-mekanik ekipmanlar ve diğer şeyler duruyor, fakat aslında, inşaatı neredeyse tamamlamayı başardık.  Umuyorum, barajla ilgili işlerin çok önemli bir kısmını, gövdesi ile ve diğer yönleriyle ilgili işleri tamamlayacağız. Elektro-mekanik ekipman kurulumu inşaat işlerine paralel olarak sürecek. Bu proje bir bakanlığın projesi değildir, bu dört bakanlığı ilgilendiren bir Devlet projesidir; Cumhurbaşkanımız tarafından yakından takip edilen bir projedir. Yeniden iskan işleri ile yolarının yerinin değiştirilmesi de var. Bunlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir.”

Bu yılın dördüncü çeyreği olarak planlanan su tutmanın başlaması ile projenin bu yıl sonunda tamamlanması beklenmektedir. Bunu müteakip, üniteler devreye alınacak ve hidroelektrik santrali ticari işletmeye başlayarak ulusal şebekeye sürdürebilir ve temiz enerji sağlayacaktır.

ANDRITZ böyle önemli bir projenin parçası olmaktan gurur duymakta ve bu kilit projenin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklemektedir.

© ANDRITZ
© ANDRITZ
© ANDRITZ
© ANDRITZ

Teknik veriler:
Toplam çıkış: 540 MW
Kapsam:  3 x 180 MW
Gerilim: 13 kV / 380 kV
Düşü: 223 m
Cebri borular: 3.000 ton
Kapaklar: 2.350 ton

---------

Şubat 2021: HES Khobi II, Gürcistan - 48 MW için Komple E&M sözleşmesi imzalandı

© ANDRITZ

2020 sonu, ANDRITZ Gürcistan’daki Khobi II hidroelektrik santrali için elektro-mekanik ekipman tedariği siparişi aldı.

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

-------

2020'de Türkiye'nin Başarı Hikayesi

Pandemiye rağmen Türkiye'de 2.300 MW'ın üzerinde beş proje devreye alındı

HPP Ilisu

© Kullanım hakları müşteri tarafından sağlanmıştır

Mart ve Aralık 2020 döneminde ANDRITZ’ın proje portföyünde, müşterilerimizin güçlü yatırımlarından mümkün olan en kısa sürede geri dönüş almaya başlayabilmeleri için işletme alma ve ticari faaliyete geçme aşamalarına geçilmesi gereken üç büyük ve iki küçük hidroelektrik santrali projesi yer almaktaydı.  Bu kapsamda, Ilısu  HES (6 x 204 MW + 4,54 MW) ve Çetin HES (3 x 137 MW + 18 MW) için eksiksiz bir "sudan kabloya" proje paketi, Aşağı Kaleköy HES için jeneratörler (3 x 186 MVA) ve Menzelet HES (4 x 31 MW) ve Kılavuzlu HES (4 x 14,4 MW) projesi için kapsamlı iyileştirme çalışmaları 2020 yılında tamamlanmıştır.

COVID-19 salgını sırasında, artan pozitif vaka sayısı ve ardından getirilen seyahat kısıtlamaları, uçuş iptalleri, konsoloslukların kapatılması ve vize verilmesini engelleyen tedbirler nedeniyle, tüm dünyada ve tabii ki Türkiye'de normal hayat oldukça olumsuz bir şekilde etkilendi.  Buna ek olarak, yerel hidroelektrik santral inşaat şantiyelerinde, uygulanan 14 günlük sıkı karantina tedbirleri sebebiyle burada çalışmak zorunda olan hiç kimse şantiyelere gidememiştir. Tüm bu ihtiyatlı önlemlerle bile, şantiyelerde kaçınılmaz olarak pozitif vakalara rastlanmış olup bu durum, tüm şantiyelerin karantina altına alınmasıyla sonuçlanmıştır. Bu ise, işin ilerleyişi üzerinde elbette ki önemli bir etkiye sahip olmuştur.

ANDRITZ şantiye personeli, seyahatlerden önce COVID testi ve varışta karantina, özel vize formaliteleri vb. gibi pek çok prosedürle karşı karşıyaydı ve hatta bazı şantiyelerde sıkı karantina tedbirleri uygulanmıştı.

Bu zor zamanlarda seyahat etmeyi kabul eden veya halihazırda şantiyedeki görevlerini başında bulunan mühendislerimiz, şantiye amirlerimiz ve işçilerimiz iş bitmeden evlerine gitmeyi reddettiler. Ve mükemmel bir iş çıkardılar ve yaklaşık 2,3 GW'lık sürdürülebilir temiz hidroelektrik enerjiyi devreye alarak, müşterilerimizin projelerinde temiz ve sürdürülebilir enerji üretimiyle birlikte ticari faaliyete başlanabilmesini sağladılar.

ANDRITZ olarak bizler, bu zor zamanlarda fedakarca performans göstererek müşterilerimizin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan tüm çalışma arkadaşlarımızın çabalarından ötürü kendilerine minnettarız ve müteşekkiriz

ANDRITZ olarak, pandemi nedeniyle aşırı koşullar altında dahi müşterilerimize olan tam destek ve bağlılığımızı kanıtlamaktan dolayı gururluyuz.

HPP Cetin

© Usage rights granted by customer

HPP Kilavuzlu

© ANDRITZ

HPP Lower Kalekoey

© ANDRITZ

HPP Menzelet

© ANDRITZ
İLETİŞİM
ANDRITZ HYDRO Ltd. Şti.
ITOB Organize Sanayi Bölgesi, 10026 Sokak No: 11
Tekeli – Menderes – İzmir
İletişime geçin